GRUNWALD

Odległość – ok. 15km

Miejsce słynnej bitwy polsko- krzyżackiej z 15.07.1410r
Pola Grunwaldzkie, miejsce gdzie rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew Europy doby średniowiecza, zostały uznane za pomnik historii w 2010 roku.
Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w okolicach 15 lipca odbywa się słynna rekonstrukcja bitwy z udziałem różnych zakonów rycerskich a przez cały tydzień obchodzone są dni Grunwaldu.
Dziś słynną bitwę upamiętnia granitowy pomnik oraz obelisk z jedenastoma stalowymi masztami, które nawiązują do proporców poszczególnych chorągwi. Nieopodal znajduje się kamienny amfiteatr z makietą, ukazującą położenie wojsk przed walką.
Pod amfiteatrem zbudowano pawilon mieszczący Muzeum Grunwaldzkie, które prezentuje eksponaty związane z bitwą. Liczne plansze przybliżają historię wojny polsko-krzyżackiej i samej potyczki pod Grunwaldem. Najfajniejsza jest kolekcja średniowiecznego uzbrojenia nad którą rozpostarte są chorągwie poszczególnych jednostek wojskowych. Na ekranach możemy obejrzeć pokazy multimedialne ukazujące kolejne etapy bitwy. Od wtorku do niedzieli muzeum wyświetla też różne filmiki, oczywiście o tematyce grunwaldzkiej – szczegóły na muzealnej stronie.

Muzeum Grunwaldzkie czynne jest codziennie w godz. 9.30 – 18.30 w terminie od 10 kwietnia do 30 września.Bilety kosztują 11 zł normalny, 9 zł ulgowy, rodzinny 9zł/os.
W środy – wstęp bezpłatny.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/

Lawendowe Góry Lubiańskie

Ekologiczne gospodarstwo z kozimi serami, warzywami korzeniowymi i pomidorami z certyfikatem. Znajduje się tam również pasieka z nietuzinkowymi smakami miodów. Ponieważ na terenie gospodarstwa znajduje się pole lawendy i tymianku, do domu można zabrać miód lawendowy, tymiankowy, a ponadto jaworowo- jabłoniowy, nawłociowy, spadziowy liściasty.
Można również kupić bukieciki lawendy, czy tymianku.

Przed planowaną wizytą warto zadzwonić.
Góry Lubiańskie 1A, 14-107 Grunwald tel. 503 521 354

MALBORK

Odległość ok. 130km

Zwiedzanie słynnego zamku Krzyżackiego
w poniedziałki wejście – za darmo: opłata jedynie 8PLN/os za audioprzewodnika.
dla dzieci przewidziana specjalna trasa rodzinna: 2godz. zamiast 3,5godz. zwiedzania
Dzieci odziane w kaptury, wraz z opiekunami tworzą rycerski zastęp i pod opieką przewodnika przemierzają szlak zamkowy. Podczas wędrówki poznają sekrety malborskiej twierdzy, rozwiązują szereg ciekawych zadań, zdobywając w ten sposób hasło do krzyżackiego skarbca. W finale, stają naprzeciw wielkiego mistrza krzyżackiego i zostają pasowani na Odkrywców Zamkowych Tajemnic.

Bilet Normalny – 47 PLN
Bilet Ulgowy – 37 PLN
Dzieci do lat 7 – bezpłatnie

Bilety dostępne są online lub w kasach muzeum.
Więcej informacji na stronie: http://www.zamek.malbork.pl/

SKANSEN W OLSZTYNKU

Odległość ok. 40km

Pełna nazwa tego muzeum na świeżym powietrzu to Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Na kilkudziesięciu hektarach znajduje się właściwie cała historia ludowych Prus Wschodnich. Stoją tutaj 74 budynki: chaty, obiekty sakralne, gospodarcze, a nawet przemysłowe. Wewnątrz budynków można oglądać przedmioty codziennego użytku i sztukę ludową.

Dzięki skansenowi w Olsztynku można poznać, a nawet dotknąć kultury ludowej Warmii i Mazur czy całych Prus Wschodnich.
Możemy zobaczyć jak zmieniała się wieś na przestrzeni lat.
Żelazny punkt programu dla kogoś, kto lubi historię, i dla dzieciaków.

Na terenie skansenu znajduje się też Mini ZOO oraz piękne ogrody. Osobnym jest Salon Wystawowy urządzony w kościele parafialnym z XIV wieku w centrum Olsztynka. Tuż obok znajduje się baszta z XVI wieku, będąca elementem murów obronnych, zwana Domem Mrongowiusza (mieszkał tu kiedyś Krzysztof Mrongowiusz, znany polski działacz i nauczyciel).

Oba obiekty pełnią obecnie funkcje muzealne, organizowane są w nich wystawy. Muzeum prowadzi także lekcje muzealne.

Godziny otwarcia:

  • maj- czerwiec- wrzesień: godz. 9.00-17.00
  • lipiec- sierpień: 10.00-18.00
  • dni bezpłatnego wstępu:
    • 6, 18, 27 maja;
    • 1, 9, 20 czerwca;
    • 3, 19 lipca;
    • 8, 22 sierpnia;

Park Etnograficzny przy ul. Leśnej 23

Salon wystawowy wraz z domem Mrągowiusza

Olsztynek, ul.Zamkowa 1
Czynny: maj- wrzesień: wtorek- niedziela w godz. 9.00-17.00
Salon Wystawowy i Dom Mrongowiusza : Dni bezpłatnego wstępu:

  • 2, 18 maja
  • 1, 26 czerwca
  • 9, 28 lipca;
  • 2, 17, 31 sierpni
  • 15, 26 września;

http://www.muzeumolsztynek.com.pl/

Rezerwat Sosny Taborskiej

Rezerwat leży poza granicami Ostródy – we wsi Tabórz. Miejsce powinno zainteresować osoby szukające ciekawostek przyrodniczych, a za takie na pewno każdy uzna stare, 250-letnie sosny.

Drzewa w rezerwacie mają do 40 metrów wysokości, wyróżniają się gładkimi pniami bez guzów ani sęków. Drewno sosny taborskiej w swoim czasie było wysoko cenione przez szkutników. Podczas światowej wystawy, która miała miejsce w Paryżu w 1900 roku, Francuzi określili je nawet najlepszym sosnowym surowcem świata. Dzisiaj sosna taborska jest coraz rzadziej spotykana, gdyż z lasów stopniowo wypierają ją drzewa liściaste. Warto więc skorzystać z okazji i wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną biegnącą przez rezerwat.

Jeziora w pobliżu Uroczyska

  • Dąbrowa Wielka i Mała – ok. 2km w Kalborni plaża i możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (kajaki, rowerki wodne)
  • Jezioro Mielno – z niewielką, ale ładną piaszczystą plażą i molem
  • Jezioro Drwęckie – w Ostródzie: świetna infrastruktura; knajpki, molo

ZWIERZYNIEC WARMIŃSKI

Odległość ok. 80km (niedaleko Olsztyna)

Na terenie 18ha biega ponad setka zwierząt. Nie są to, jak w Kadzidłowie,wyłącznie rodzime gatunki. Mieszkają tu wielbłądy, kangury, strusie emu, gęsi tybetańskie, owce kameruńskie, barany francuskie i świnki wietnamskie. Wyprawa przez zwierzyniec, to prawdziwa przygoda. Zwierzęta można karmić, głaskać i poznawać, a te mniejsze nawet wziąć na ręce.

Przed zwiedzaniem warto uprzedzić o wizycie

Niekielkowo 24, 10-376 Olsztyn, tel. 694 937 639